RSS

Ödemiş Tanıtım 2 İzmir Ödemiş (Gölcük) Resimleri

16 Kas

Keza halkımızın yaşamı tarıma dayalı göçebe bir konumdadır. Yılın 7 ayı kitlesel olarak (Kasım-Mayıs ayları) merkez Zeytinlik’te diğer 5 ayı (Haziran-Ekim) mücavir alan Gölcük’te hayatı idame ettirilmektedir. Bu bakımdan:

1 – MERKEZ ZEYTİNLİK: Eski adı Genev olarak bilinen merkezimiz çevresinin zeytin ağaçlan ile çevrili olması sebebiyle ismi Zeytinlik olarak değiştirilmiş çok eski bir yerleşim yeridir. İlçemiz, Ödemiş’e uzaklığı 5 km. olup, 1968 yılında belediyelik olarak yerini almıştır. Bu tarihten sonra daracık sokakları, yetersiz içme suyu, plansız yapılaşma belediye sayesinde ve süratle şehircilik anlayışına uygun büyümesine devam etmektedir.

2 – MÜCAVİR ALANIMIZ GÖLCÜK: Zeytinlik’ten 12 km. uzaklıkta, asfalt yol ile bağlı 1050 m. yükseklikte, 810 dekarlık bir gölün bulunduğu yayladır. Çok eski tarihlerde bu yayla Zeytinlik, Oğuzlar, Bayırlı köylerinin merası iken, 1976 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Zeytinlik Belediyesi nin mücavir alanı olmuş ve bu tarihten sonra her türlü belediye hizmeti süratle Gölcük’e sunulmuştur.

Yine eski yıllarda Gölcük’ün meralarının bir kısmı Karaosmanoğulları nın at besledikleri alanlar iken devrin Başbakanı merhum Şükrü Saraçoğlu tarafından bu alanlar parsellenerek, halka dağıtılmıştır. Şimdi buralar tarım alanıdır. “Ödemiş Patatesi” diye tabir edilen en kaliteli patatesler bu yaylada üretilmekte ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bunda” başka Gölcük Yaylası’nda elma, ceviz, kestane, kiraz, erik, kızılcık gibi meyva-lar da bol miktar da yetiştirilmektedir.

Gölcük Yaylası, yaz aylarında ilçede sıcaklık 30-35 °C iken, aynı saatlerde Gölcük’te 20-25 “C dolaylarındadır. Bu iklim, yerli ve yabancı turistlere cazip gelmekte ve Gölcük’e gelmelerine neden olmaktadır. Ayrıca milli takımlarımız dahil birçok futbol takımımız da sezon hazırlık kamplarını bu yaylada yapmaktadır.

Gölcük’te bir tane Belediye’ye ait, bir tane de Özel İdare’ye ait otel, iki adet pansiyon olup, her türlü esnafı bulmak mümkündür. Gölcüğümüzü daha iyi tanıtmak büyük usta, edebiyatçı Abdülkadir KARAHAN’ın şiirini okumak yeterlidir.

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: